Wizyty studyjne
W ramach naszego projektu organizujemy wizyty studyjne, które mają na celu zwiększenie kompetencji zawodowych uczestników, podniesienie jakości usług społecznych oraz likwidację barier językowych i kulturowych. Jest to kluczowy element polsko-niemieckiej współpracy edukacyjnej, umożliwiający wymianę doświadczeń i poznanie najlepszych praktyk w zakresie pracy w usługach społecznych po obu stronach granicy.
Dla kogo?
Grupa docelowa to pracownicy jednostek i instytucji pomocy społecznej w Polsce i Niemczech, którzy zdobytą wiedzę i wypracowane dobre praktyki zastosują w swoich miejscach pracy. Uczestnicy staną się mentorami innowacyjnych działań w usługach społecznych, a zdobyte doświadczenie pozwoli im skutecznie wdrażać nowoczesne rozwiązania.
Korzyści z udziału w wizytach studyjnych:
🔹 Podniesienie kompetencji zawodowych – możliwość praktycznego zapoznania się z nowoczesnymi metodami pracy i narzędziami wykorzystywanymi w placówkach społecznych w Polsce i Niemczech.
🔹 Wymiana dobrych praktyk i innowacyjnych rozwiązań – uczestnicy poznają skuteczne modele zarządzania usługami społecznymi oraz innowacyjne podejścia do wsparcia społecznego.
🔹 Rozwój umiejętności językowych i interkulturowych – praktyczna nauka języka, który jest kluczowy w transgranicznej współpracy, a także lepsze zrozumienie kontekstu kulturowego pracy z różnorodnymi grupami społecznymi.
🔹 Praktyczna nauka nowoczesnych technologii – zapoznanie się z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i sztucznej inteligencji w usługach społecznych.
🔹 Zrozumienie systemów prawnych w usługach społecznych – uczestnicy poznają różnice w regulacjach prawnych dotyczących pomocy społecznej w Polsce i Niemczech, co pozwoli im na lepszą współpracę transgraniczną.
Certyfikat i dokumentacja dobrych praktyk
Warsztaty prowadzone podczas wizyt studyjnych zakończą się certyfikatem „Innowacyjny pracownik usług społecznych”, potwierdzającym zdobyte kompetencje. Ponadto powstanie dokument przedstawiający dobre praktyki w sektorze usług społecznych w Polsce i Niemczech, który zawierać będzie schematy do wdrożenia w instytucjach uczestników.
Zakres i realizacja wizyt
Zrealizujemy 4 wizyty studyjne (2 w Polsce i 2 w Niemczech).
Każdy uczestnik weźmie udział w dwóch wizytach – jednej w Polsce i jednej w Niemczech.
Uczestnicy po powrocie będą mieli za zadanie przekazać zdobytą wiedzę swoim współpracownikom, aby wspólnie podnosić standardy pracy w usługach społecznych.
📩 Kontakt w sprawie wizyt studyjnych:
🔹Lokalizacja Centrum Kompetencji w Pyrzycach – tel. 609 510 766, osobiście: ul. Stargardzka 32A, 74-200 Pyrzyce lub na adres e-mail:
🔹Lokalizacja Centrum Kompetencji w Schwedt – tel. +49 (0) 30 843 889-52, osobiście: 16303 Schwedt Am Aquarium 2, lub adres e-mail:
Udział w projekcie jest bezpłatny!
Uczestnik nie ponosi żadnych kosztów, a jego koszt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu współpracy Interreg VI A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska 2021-2027
Wizyty studyjne w Gostyninie i Płocku
Podróż studyjna do Polski i wizyta w Fundacji EFOP
Polsko-niemiecka podróż studyjna i wymiana doświadczeń w zakresie pomocy dzieciom i młodzieży
Od 1 września do 4 września 2024 r. grupa fachowcow reprezentująca fachowców w zakresie pomocy dzieciom i młodzieży wzięła udział w podróży studyjnej do Gostynina i Płocka w Polsce. Dyrektorzy oddziałów ze wszystkich jednostek regionalnych EJF oraz partnerzy odwiedzili placówki Europejskiej Fundacji na Rzecz Osób Pozrzebujących (EFOP) w Polsce oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze w prowadzone przez powiat gostyniński, zapoznali się z usługami stacjonarnej opieki nad dziećmi i młodzieżą, wymienili poglądy z ekspertami i poznali region wokół Gostynina i Płocka. Szczególny zaszczyt czekał delegację polsko-niemiecką podczas wizyty w Towarzystwie Naukowym w Płocku. W Gostyninie odbyło się spotkanie z burmistrz Agnieszką Korajczyk-Szyperską.
3 września EJF, EFOP oraz Powiat Gostyniński zorganizowały wspólnie debatę i seminarium na temat „Systemy opieki nad dziećmi i młodzieżą w Niemczech i w Polsce”. Na zaproszenie starosty gostynińskiego Andrzeja Krzywickiego wydarzenie odbyło się w sali plenarnej starostwa. Wspólnie z przedstawicielami powiatowych centrow pomocy rodzinie (pełniących w Niemczech funkcję urzędu ds. młodzieży) z powiatów województwa mazowieckiego (m.in. Gostynin, Nowy Dwór Mazowiecki, Żyrardów, Grójec), Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego oraz szefami instytucji zajmujących się opeiką i pomocą społeczną z Niemiec i Polski dyskutowano o problemach i wyzwaniach służb społecznych oraz systemów pomocy dzieciom i młodzieży w Niemczech i Polsce. Ważnym tematem było również szkolenie profesjonalistów w tym zakresie.
Martin Isermeyer, szef Wydziału Opieki nad Dziećmi i Młodzieżą w EJF, wyjaśnił rolę niezależnych organizacji oraz podmiotów trzeciego sektoru w sektorze opieki społecznej w Niemczech. Elke Heßmann przedstawiła EJF i jego usługi. Polski system pomocy przedstawiła Barbara Budner, a usługi oferowane przez Fundację EFOP Joanna Banach.
Wyjazd studyjny i wymiana branżowa zostały zorganizowane w ramach projektu Interreg VIA INT095 i współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.